Av Köpeği Özellikleri

Av köpeği özellikleri; bu köpek cinsini ön plana çıkaran ve çok tercih edilmelerine neden olan çeşitli unsurlardır. Ava çıkmak Türk toplumunun asırlardır en çok sevdiği ve gerçekleştirdiği hobiler arasındadır. Bu hobinin zaman içinde değişmesi ve dönüşmesi av yapma yöntemlerini değiştirse de av ile ilgili değişmeyen tek konu av köpekleri olmuştur. Bu anlamda av köpeği özellikleri daima av severlerin en çok önem verdiği ve hassasiyet gösterdiği konular arasında gelir. Peki, av köpeklerinin ayırt edici özellikleri nelerdir?

Av Köpeği Özellikleri ve Ayırt Edici Faktörler

Ülkemizde av köpeği olarak tabir edilen cinsin anavatanı Fransa’dır. Yaklaşık olarak 13 yıl yaşam ömrü bulunan ve erkek dişi farklı olmak üzere boyları 50 ila 58 cm arasında değişen av köpekleri; maksimum 33 kg ağırlığa ulaşabilir. Uzun kulakları ve fit yapısı ile görenleri kendine hayran bırakan av köpekleri av sırasında av severlere sağladıkları faydalarla da ön plandadır.

1912 yıllında Blue de Gascone adlı köpek cinsi ile Gascon Saintongeois ve Briquet köpek cinslerinin çiftleştirilmesi ile ortaya çıkan av köpeği cinsi ilk defa Ariegois bölgesinde ortaya çıkar.

Yapı olarak yumuşan ve kısa kürklere sahip av köpeğinin en belirgin özelliği benekli olması, uzun kaslı ve zarif bir vücuda sahip olmasıdır. Kasları ve fit görüntüsü ile hızlı ve atik olan av köpeklerinin gözleri siyahtır.

Av Köpeği Özellikleri ve Mizaç

Köpeklerde mizaç sahiplerinin önem verdiği konular arasındadır. Bu nedenle av köpeklerinin av sırasında tutkulu normal zamanlarda da duygusal ve sakin olması tercih edilmelerinde önemli rol oynar. Dış ortamda çok aktif olsalar da ev ortamında sakin olmaları av köpeklerini aileden biri yapar.

Sağlıklı olmaları için düzenli şekilde bakımları yapılması gerene av köpeği özellikleri nazarıyla sahip olduğu sarkık kulaklarından dolayı bu kısımdaki bakımı önemlidir. Kulaklarında biriken kirlerin sık sık temizlenmesi şarttır. Genel bir sağlık problemine sahip olmayan av köpekleri düzlük alanlarda tepelerde ve kayalık bölgelerde kolaylıkla ava yardımcı olur. Koku alma ve adımlama yeteneği bu köpek cinsini ön plana çıkarır.