Av Köpeği Özellikleri

Av köpeği, ülkemizde oldukça yaygın bir şekilde yetişen bir köpek türüdür. Av köpekleri, adından da anlaşıldığı gibi av sırasında kişilerin yanında bulunan ve avcılar tarafından beslenen köpeklerdir. Av köpeği, genellikle av işi ile sık sık ilgilenen kişilerin ilgisini çeken bir köpek türüdür. Bu doğrultuda av köpeklerinin şehir hayatında beslenmesi ve yetiştirilmesi çok sık rastlanan bir durum değildir. Av köpekleri, sahipleri ile duygusal bağ kuran köpeklerdir. Bu nedenle av köpekleri ile av köpeklerinin sahipleri arasında çok sıkı bir duygusal bağ olduğunu ifade edebilmek mümkündür. Peki, avcılar neden avlara av köpekler ile giderler? Av köpeklerinin genel özellikleri nelerdir? Gelin hep beraber inceleyelim.

Av Köpeğinin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Av köpeklerinin ava götürülmesindeki en büyük neden avcıların avladıkları hayvanların av köpekleri tarafından getiriliyor olmasıdır. Bu özellik av köpeklerini diğer köpeklerden ayıran en önemli özelliktir. Bunun dışında av köpekleri fiziksel olarak zayıf bir görünüme sahip köpeklerdir. Av köpeklerinin zayıf bir görünüme sahip olmasının nedeni ise bu köpeklerin tüylerinin çok daha kısa olmasıdır. Dişi av köpekleri ile erkek av köpeklerinin renklerinde de farklılık vardır. Dişi av köpeklerinin rengi bal rengine yakın bir renkken erkek av köpeklerinin rengi ise çok daha koyu bir kahverengidir. Burun yanı sıra dişi ya da erkek fark etmeksizin av köpeklerinin burunları kahverengidir. Diğer türdeki köpeklerin burunları ise siyahtır. Bu özellik av köpeklerini diğer köpeklerden ayıran en önemli özelliklerden bir tanesidir. Av köpeklerinin deri yönünden de farklılıkları bulunmaktadır. Av köpeklerinin derileri oldukça esnektir. Av köpeklerinin esnek bir deriye sahip olması köpekler için büyük bir dezavantajdır.

Av Köpekleri Av Dışında Nerede Kullanılabilir?

Av köpekleri genel olarak avlarda kullanılsa da bekçiler de av köpeklerini kullanabilmektedir. Ancak av köpeklerinin bekçilik için kullanılabilmesi için köpeğe iyi bir eğitim verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu köpekten verim alınamaz. Bunun dışında av köpeklerinin koku takibi de oldukça iyidir. Bu nedenle iyi bir eğitim av köpekleri, koku takibinde kullanılabilmektedir.