Köpek Bakımı ve Beslenmesi

Köpek bakımı ve beslenmesi; bir köpek sahibi olmak isteyen veya olan hemen herkesin en önem verdiği konular arasındadır. Bu anlamda sadık dostunuz köpeklerin bakım ve beslenmelerini dikkatle gerçekleştirmeli ve ortaya çıkabilecek problemleri önlemelisiniz. Peki, köpek bakımı ve beslenmesi nasıl olur?

Köpek Bakımı ve Beslenmesinde İlk Aşama

Köpek bakımı ve beslenmesi dendiğinde ilk etapta bakımın nasıl yapılması gerektiği bilinmelidir. Köpekler de tıpkı biz insanlar gibi birer canlı olduğundan belirli aralıklarla doğan ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Yemek, tuvalet, temizlik ve çiftleşme gibi temel ihtiyaçları olan köpeklerin yemek ihtiyacını beslenme bölümünde anlatacağımızdan ilk etapta tuvalet konusuna değinmek gerekir.

Köpeklerde tuvalet ihtiyacını köpeğinizin yaşam alanına göre belirlemelisiniz. Örneğin köpek kulübesinde yaşayan köpekleriniz için ekstra bir tuvalet eğitimine ihtiyaç duymasanız da ev içinde yaşayan köpeklerinize tuvalet eğitimini vermeli ve gün içinde yürüyüşlere çıkarak bu ihtiyacın giderilmesine yardımcı olmalısınız.

Temizlik tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de bir gerekliliktir. Tırnak bakımı, tüy bakımı ve yıkanma gibi kısımları olan temizlikte ağız sağlığı da dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. Bu anlamda köpek bakım ve beslenmesinde temizliği göz ardı etmemelisiniz.

Çiftleşme; belirli dönemlerde ortaya çıkan iç güdüsel bir ihtiyaçtır. Kısırlaştırma yöntemini tercih etmeyen köpek sahipleri için sağlıklı bir çiftleşme ortamı tesis edilmelidir. Köpeğinizin cins ve boyutlarına uygun bir partner ile bu ihtiyaç da sağlıklı bir şekilde giderilebilir.

Köpek Bakım ve Beslenmesinde İkinci Aşama

Köpek bakım ve beslenmesi dendiğinde ikinci aşama beslemedir. Köpek beslenmesi için dikkat edilmesi gereken faktörlerin sayısı oldukça fazladır. Örneğin köpeğin yaşı nasıl bir beslenme yöntemi belirleneceğini doğrudan etkiler. Zira 1 yaşındaki köpekle henüz yeni doğmuş bir bebeğe benzer mamaların verilmesi söz konusu değildir.

Köpek bakım ve beslenmesi konusunda rol oynayan bir başka faktör köpeklerin ağırlığıdır. Ağırlığı farklılaşan köpekler için uygulanacak beslenme programı değişkenlik gösterir. Bu neden köpek beslenmesi için uzmanlardan yardım almalı ve rastgele bir program seçerek köpeklerinizin yanlış beslenmesine neden olmamalısınız. Aksi takdirde köpeğiniz sağlık sorunları ile karşılaşabilir.