Köpeklerde Av Eğitimi

Köpeklerde av eğitimi; sık sık ava çıkan ve av sırasında yardımcıya ihtiyaç duyan bireylerin en çok önem verdiği konulardandır. Peki, köpeklerde av eğitimi nasıl olmalıdır?

Av Eğitimi Aşamaları

Köpeklerinizin av konusunda eğitimli olmasını istiyor ve bu yöntemle tam bir av köpeği yetiştirmek istiyorsanız aşağıdaki aşamalara dikkat etmenizi öneriyoruz.

Eğitimin İlk Aşaması

Köpeğinizi silah sesi, doğa ve av kokularına alışmasını kapsayan eğitimleri düzenli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Bu yöntemleri tercih ederken daha önce köpek eğitimi konusunda deneyimi olan bireylerden yardım almayı göz ardı etmemelisiniz. Bu noktada köpeğinizin yeterli düzeyde büyüyüp geliştiğini de göz önünde bulundurmalısınız. İlk aşamada köpeğinizin koku alma, arama-tarama ve av konusunda gerekli özelliklerini geliştirilmesini sağlamalısınız.

Eğitimin ilk aşamaları tamamlandıktan sonra köpeğinizi başka köpekler eşliğinde ava götürebilir ve gerekli tecrübeyi kazanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak burada köpekler arasında yaş ve boyut farklılıklarına dikkat etmeli birbirleri arasında ortaya çıkacak üstünlük mücadelesini önlemelisiniz.

Köpek Av Eğitiminde Dikkat Edilecekler

  • Köpek eğitimi iki yönlü bir çalışmayı kapsar. Yani eğitmen ile köpek arasında harika bir uyum sağlanmalı ve eğlenceli bir şekilde eğitim sürdürülmelidir. Bu ortamın tesis edilemeyeceği anlara köpek av eğitimi yapılmamalıdır. Aksi durumlarda eğitim kötü sonuçlanabilir.
  • Köpeğiniz eğitim sırasında doğru davranışlar sergilediği takdirde onu ödüllendirmeyi göz ardı etmeyin Böylece köpeğiniz av sırasında neler yapıp neler yapmayacağı konusunda eğitilir.
  • Eğitim sırasında köpeğinizin fit olması kadar sizin de fit olmanız çok önemlidir. Zira eğitim sırasında koşacak, çömelecek veya yürüyüş yapmak zorunda kalacaksınız. Sağlığınızın ve fiziğinizin buna el vermediği anlarda av eğitimi yapmak doğru olmayacaktır.
  • Sabırlı olmak av eğitiminin anahtar noktalarından bir tanesini teşkil eder. Öğrenme aşamasındaki köpeğinize karşı aceleci davranmanız eğitimin sağlıklı yürümemesine ve köpekten çabuk vazgeçmenize neden olabilir.
  • Köpeğinizi motive ederek başarısız olmasını önlemeli ve av eğitimini güzel bir şekilde sona erdirmelisiniz.

Av konusunda köpeğinizle tam bir takım gibi çalışmalısınız. Takım olmak köpeğinizin gelişmesine yardımcı olacağı gibi harika bir av köpeğine sahip olmanızı da sağlar.